0805Y2006P80CCT
Mfr.Part #
0805Y2006P80CCT
Description
CAP CER 6.8PF 200V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±0.25pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
6.8pF
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
0805Y2006P80CCT
Knowles Syfer 0805Y2006P80CCT
FlexiCap™ 6.8pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2006P80CCT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0805Y2006P80CCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm