0805Y2001P80DFT
Mfr.Part #
0805Y2001P80DFT
Description
CAP CER 1.8PF 200V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±0.5pF
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Capacitance :
1.8pF
Datasheets
0805Y2001P80DFT
Knowles Syfer 0805Y2001P80DFT
FlexiCap™ 1.8pF 200V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2001P80DFT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0805Y2001P80DFT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm