0805Y2001P60HQT
Mfr.Part #
0805Y2001P60HQT
Description
CAP CER 1.6PF 200V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.05pF
Capacitance :
1.6pF
Datasheets
0805Y2001P60HQT
Knowles Syfer 0805Y2001P60HQT
FlexiCap™ 1.6pF 200V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2001P60HQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0805Y2001P60HQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm