0805Y2001P20CAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y2001P20CAR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 200V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.25pF
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Capacitance :
1.2pF
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
FlexiCap™
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
0805Y2001P20CAR
Knowles Syfer 0805Y2001P20CAR
FlexiCap™ 1.2pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2001P20CAR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805Y2001P20CAR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm