0805Y2000160KUT
Mfr.Part #
0805Y2000160KUT
Description
CAP CER 16PF 200V C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Capacitance :
16pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0805Y2000160KUT
Knowles Syfer 0805Y2000160KUT
FlexiCap™ 16pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2000160KUT Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 1B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
0805Y2000160KUT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm