0805Y2000101JQT
Mfr.Part #
0805Y2000101JQT
Description
CAP CER 100PF 200V C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
100pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y2000101JQT
Knowles Syfer 0805Y2000101JQT
FlexiCap™ 100pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y2000101JQT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805Y2000101JQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm