0805Y1K05P60CCR
Mfr.Part #
0805Y1K05P60CCR
Description
CAP CER 5.6PF 1KV C0G/NP0 0805
Capacitance :
5.6pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0805Y1K05P60CCR
Knowles Syfer 0805Y1K05P60CCR
FlexiCap™ 5.6pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1K05P60CCR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805Y1K05P60CCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm