0805Y1K02P70DCR
Mfr.Part #
0805Y1K02P70DCR
Description
CAP CER 2.7PF 1KV C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
2.7pF
Feature :
Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y1K02P70DCR
Knowles Syfer 0805Y1K02P70DCR
FlexiCap™ 2.7pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1K02P70DCR Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0 1B.
0805Y1K02P70DCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm