0805Y1K01P20DCR
Mfr.Part #
0805Y1K01P20DCR
Description
CAP CER 1.2PF 1KV C0G/NP0 0805
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
1.2pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Datasheets
0805Y1K01P20DCR
Knowles Syfer 0805Y1K01P20DCR
FlexiCap™ 1.2pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1K01P20DCR Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0 1B.
0805Y1K01P20DCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm