0805Y1K00472MXR
Mfr.Part #
0805Y1K00472MXR
Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 0805
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
4700pF
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y1K00472MXR
Knowles Syfer 0805Y1K00472MXR
FlexiCap™ 4700pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1K00472MXR Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
0805Y1K00472MXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm