0805Y1K00392JXT
Mfr.Part #
0805Y1K00392JXT
Description
CAP CER 3900PF 1KV X7R 0805
Feature :
Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
3900pF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±5%
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y1K00392JXT
Knowles Syfer 0805Y1K00392JXT
FlexiCap™ 3900pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1K00392JXT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805Y1K00392JXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm