0805Y1K00390JCT
Mfr.Part #
0805Y1K00390JCT
Description
CAP CER 39PF 1KV C0G/NP0 0805
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
39pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y1K00390JCT
Knowles Syfer 0805Y1K00390JCT
FlexiCap™ 39pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1K00390JCT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
0805Y1K00390JCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm