0805Y1K00100JCT
Mfr.Part #
0805Y1K00100JCT
Description
CAP CER 10PF 1KV C0G/NP0 0805
Feature :
Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
0805Y1K00100JCT
Knowles Syfer 0805Y1K00100JCT
FlexiCap™ 10pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1K00100JCT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0805Y1K00100JCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm