0805Y1505P10BQT
Mfr.Part #
0805Y1505P10BQT
Description
CAP CER 5.1PF 150V C0G/NP0 0805
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Capacitance :
5.1pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Voltage - Rated :
150V
Tolerance :
±0.1pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y1505P10BQT
Knowles Syfer 0805Y1505P10BQT
FlexiCap™ 5.1pF 150V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1505P10BQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0805Y1505P10BQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm