0805Y1502P00HQT
Mfr.Part #
0805Y1502P00HQT
Description
CAP CER 2PF 150V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
150V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.05pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
2pF
Datasheets
0805Y1502P00HQT
Knowles Syfer 0805Y1502P00HQT
FlexiCap™ 2pF 150V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1502P00HQT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805Y1502P00HQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm