0805Y1500161JQT
Mfr.Part #
0805Y1500161JQT
Description
CAP CER 160PF 150V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Capacitance :
160pF
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
150V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y1500161JQT
Knowles Syfer 0805Y1500161JQT
FlexiCap™ 160pF 150V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1500161JQT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
0805Y1500161JQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm