0805Y1006P20BQT
Mfr.Part #
0805Y1006P20BQT
Description
CAP CER 6.2PF 100V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
6.2pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±0.1pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y1006P20BQT
Knowles Syfer 0805Y1006P20BQT
FlexiCap™ 6.2pF 100V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1006P20BQT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y1006P20BQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm