0805Y1001P20BAT
Mfr.Part #
0805Y1001P20BAT
Description
CAP CER 1.2PF 100V C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
1.2pF
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±0.1pF
FlexiCap™
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0805Y1001P20BAT
Knowles Syfer 0805Y1001P20BAT
FlexiCap™ 1.2pF 100V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1001P20BAT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y1001P20BAT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm