0805Y1000820GCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y1000820GCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±2%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
FlexiCap™
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
82pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
0805Y1000820GCT
Knowles Syfer 0805Y1000820GCT
FlexiCap™ 82pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1000820GCT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0805Y1000820GCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm