0805Y1000563KXR
Mfr.Part #
0805Y1000563KXR
Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 0805
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.056μF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
Soft Termination
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y1000563KXR
Knowles Syfer 0805Y1000563KXR
FlexiCap™ 0.056μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1000563KXR Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is X7R 2R1 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
0805Y1000563KXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm