0805Y1000471KXT
Mfr.Part #
0805Y1000471KXT
Description
CAP CER 470PF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
470pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Feature :
Soft Termination
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.3mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
FlexiCap™
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Datasheets
0805Y1000471KXT
Knowles Syfer 0805Y1000471KXT
FlexiCap™ 470pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)