0805Y1000361KQT
Mfr.Part #
0805Y1000361KQT
Description
CAP CER 360PF 100V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±10%
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
360pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0805Y1000361KQT
Knowles Syfer 0805Y1000361KQT
FlexiCap™ 360pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1000361KQT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0805Y1000361KQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm