0805Y1000273KXR
Mfr.Part #
0805Y1000273KXR
Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
0.027μF
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
100V
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y1000273KXR
Knowles Syfer 0805Y1000273KXR
FlexiCap™ 0.027μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1000273KXR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0805Y1000273KXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm