0805Y1000273KDT
Mfr.Part #
0805Y1000273KDT
Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Length :
2mm
Dielectric :
X7R
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±10%
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
0.027μF
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
0805Y1000273KDT
Knowles Syfer 0805Y1000273KDT
FlexiCap™ 0.027μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1000273KDT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
0805Y1000273KDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm