0805Y1000271FAT
Mfr.Part #
0805Y1000271FAT
Description
CAP CER 270PF 100V C0G/NP0 0805
Factory Lead Time :
9 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
100V
Feature :
Soft Termination
Tolerance :
±1%
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
270pF
Datasheets
0805Y1000271FAT
Knowles Syfer 0805Y1000271FAT
FlexiCap™ 270pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1000271FAT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805Y1000271FAT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm