0805Y1000223KXT
Mfr.Part #
0805Y1000223KXT
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Voltage :
100V
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
0.022µF
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
2mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Radiation Hardening :
No
Feature :
Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.25mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Composition :
Ceramic
Width :
1.25mm
Height :
1.3mm
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Datasheets
0805Y1000223KXT
Introducing Ceramic Capacitors Knowles Syfer 0805Y1000223KXT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805 (2012 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, 0805Y1000223KXT pinout, 0805Y1000223KXT datasheet PDF, 0805Y1000223KXT amp .Beyond Ceramic Capacitors Knowles Syfer 0805Y1000223KXT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Knowles Syfer 0805Y1000223KXT
FlexiCap™ 0.022μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1000223KXT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R 2R1.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
0805Y1000223KXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V