0805Y1000102GCR
Mfr.Part #
0805Y1000102GCR
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 0805
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
1000pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
100V
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y1000102GCR
Knowles Syfer 0805Y1000102GCR
FlexiCap™ 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y1000102GCR Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y1000102GCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm