0805Y0631P60DQT
Mfr.Part #
0805Y0631P60DQT
Description
CAP CER 1.6PF 63V C0G/NP0 0805
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Voltage - Rated :
63V
Capacitance :
1.6pF
Tolerance :
±0.5pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y0631P60DQT
Knowles Syfer 0805Y0631P60DQT
FlexiCap™ 1.6pF 63V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0631P60DQT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
0805Y0631P60DQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm