0805Y0630563KET
Mfr.Part #
0805Y0630563KET
Description
CAP CER 0.056UF 63V X7R 0805
Factory Lead Time :
9 Weeks
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
0.056μF
Voltage - Rated :
63V
Tolerance :
±10%
Datasheets
0805Y0630563KET
Knowles Syfer 0805Y0630563KET
FlexiCap™ 0.056μF 63V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0630563KET Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0805Y0630563KET Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm