0805Y0630562KXR
Mfr.Part #
0805Y0630562KXR
Description
CAP CER 5600PF 63V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
5600pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
63V
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
0805Y0630562KXR
Knowles Syfer 0805Y0630562KXR
FlexiCap™ 5600pF 63V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0630562KXR Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
0805Y0630562KXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm