0805Y0508P20DAR
Mfr.Part #
0805Y0508P20DAR
Description
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0805
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
8.2pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y0508P20DAR
Knowles Syfer 0805Y0508P20DAR
FlexiCap™ 8.2pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0508P20DAR Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 1B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
0805Y0508P20DAR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm