0805Y0508P20BQT
Mfr.Part #
0805Y0508P20BQT
Description
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
8.2pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±0.1pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
0805Y0508P20BQT
Knowles Syfer 0805Y0508P20BQT
FlexiCap™ 8.2pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0508P20BQT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0805Y0508P20BQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm