0805Y0506P80CQT
Mfr.Part #
0805Y0506P80CQT
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Capacitance :
6.8pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Voltage - Rated :
50V
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Datasheets
0805Y0506P80CQT
Knowles Syfer 0805Y0506P80CQT
FlexiCap™ 6.8pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0506P80CQT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805Y0506P80CQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm