0805Y0505P60DAR
Mfr.Part #
0805Y0505P60DAR
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 0805
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Series :
FlexiCap™
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
5.6pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
Soft Termination
Datasheets
0805Y0505P60DAR
Knowles Syfer 0805Y0505P60DAR
FlexiCap™ 5.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0505P60DAR Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0 1B.
0805Y0505P60DAR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm