0805Y0503P60DQT
Mfr.Part #
0805Y0503P60DQT
Description
CAP CER 3.6PF 50V C0G/NP0 0805
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
3.6pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±0.5pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y0503P60DQT
Knowles Syfer 0805Y0503P60DQT
FlexiCap™ 3.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0503P60DQT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805Y0503P60DQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm