0805Y0502P70CQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y0502P70CQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.7PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.25pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
FlexiCap™
Capacitance :
2.7pF
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
0805Y0502P70CQT
Knowles Syfer 0805Y0502P70CQT
FlexiCap™ 2.7pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0502P70CQT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0 1B.
0805Y0502P70CQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm