0805Y0500561GCT
Mfr.Part #
0805Y0500561GCT
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±2%
Capacitance :
560pF
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y0500561GCT
Knowles Syfer 0805Y0500561GCT
FlexiCap™ 560pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500561GCT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0805Y0500561GCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm