0805Y0500473JDR
Mfr.Part #
0805Y0500473JDR
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.047µF
Datasheets
0805Y0500473JDR
Knowles Syfer 0805Y0500473JDR
FlexiCap™ 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500473JDR Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
0805Y0500473JDR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm