0805Y0500472JCR
Mfr.Part #
0805Y0500472JCR
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Capacitance :
4700pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y0500472JCR
Knowles Syfer 0805Y0500472JCR
FlexiCap™ 4700pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500472JCR Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
0805Y0500472JCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm