0805Y0500471MXR
Mfr.Part #
0805Y0500471MXR
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
470pF
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated :
50V
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y0500471MXR
Knowles Syfer 0805Y0500471MXR
FlexiCap™ 470pF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500471MXR Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0805Y0500471MXR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm