0805Y0500391JCT
Mfr.Part #
0805Y0500391JCT
Description
CAP CER 390PF 50V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
390pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
0805Y0500391JCT
Knowles Syfer 0805Y0500391JCT
FlexiCap™ 390pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500391JCT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0805Y0500391JCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm