0805Y0500333MXT
Mfr.Part #
0805Y0500333MXT
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1mm
Physical Dimension :
L2.0XB1.25XH1.0 (mm)/L0.079XB0.049XH0.039 (inch)
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
0805 (2012 Metric)
Additional Feature :
FLEXICAP TERMINATION
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
FlexiCap™
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.25mm
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Resistance-Min :
10000MOhm
Applications :
Boardflex Sensitive
Length :
2mm
Feature :
Soft Termination
Number of Functions :
2
Capacitance :
0.033µF
Datasheets
0805Y0500333MXT
Knowles Syfer 0805Y0500333MXT
FlexiCap™ 0.033μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500333MXT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The ceramic capacitor is also characterized by a FLEXICAP TERMINATION.This coefficient equals X7R 2R1 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805Y0500333MXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm