0805Y0500273MXTE03
Mfr.Part #
0805Y0500273MXTE03
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Number of Functions :
2
Factory Lead Time :
8 Weeks
Width :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.045 1.15mm
Feature :
Low ESL (X2Y), Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.027μF
Applications :
Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
Height :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Additional Feature :
FLEXICAP TERMINATION
Voltage - Rated :
50V
Physical Dimension :
L2.0XB1.25XH1.0 (mm)/L0.079XB0.049XH0.039 (inch)
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Insulation Resistance-Min :
10000MOhm
Tolerance :
±20%
Length :
2mm