0805Y0500272KFR
Mfr.Part #
0805Y0500272KFR
Description
CAP CER 2700PF 50V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
2700pF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
0805Y0500272KFR
Knowles Syfer 0805Y0500272KFR
FlexiCap™ 2700pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500272KFR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0805Y0500272KFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm