0805Y0500271KFR
Mfr.Part #
0805Y0500271KFR
Description
CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 0805
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
270pF
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
0805Y0500271KFR
Knowles Syfer 0805Y0500271KFR
FlexiCap™ 270pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500271KFR Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
0805Y0500271KFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm