0805Y0500270KQT
Mfr.Part #
0805Y0500270KQT
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0805
Tolerance :
±10%
Capacitance :
27pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Voltage - Rated :
50V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Series :
FlexiCap™
Published :
Datasheets
0805Y0500270KQT
Knowles Syfer 0805Y0500270KQT
FlexiCap™ 27pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500270KQT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0805Y0500270KQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm