0805Y0500222JET
Mfr.Part #
0805Y0500222JET
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
2200pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Datasheets
0805Y0500222JET
Knowles Syfer 0805Y0500222JET
FlexiCap™ 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500222JET Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y0500222JET Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm