0805Y0500180GAT
Mfr.Part #
0805Y0500180GAT
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
18pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Feature :
Soft Termination
Datasheets
0805Y0500180GAT
Knowles Syfer 0805Y0500180GAT
FlexiCap™ 18pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500180GAT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0805Y0500180GAT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm