0805Y0500153JDT
Mfr.Part #
0805Y0500153JDT
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Capacitance :
0.015µF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y0500153JDT
Knowles Syfer 0805Y0500153JDT
FlexiCap™ 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500153JDT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
0805Y0500153JDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm