0805Y0500124MXT
Mfr.Part #
0805Y0500124MXT
Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
0.12μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Soft Termination
Tolerance :
±20%
Datasheets
0805Y0500124MXT
Knowles Syfer 0805Y0500124MXT
FlexiCap™ 0.12μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y0500124MXT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y0500124MXT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm